Karlovy Vary

 

Z historie

Nejznámější a největší české lázně leží v západních Čechách v blízkosti německých hranic, na soutoku řek Ohře, Teplá a Rolava, ve výšce 380 m nad mořem. Samotné lázeňské centrum je vklíněno do údolí řeky Teplé. Klima Karlových Varů ovlivňují nedaleké Krušné Hory.

O založení města koluje stará romantická pověst, která vypráví o římském císaři a českém králi Karlu IV. a jeho lovecké vášni. Jednoho krásného dne se prý vydal ze svého nedalekého hradu Lokte na hon. Celý den se lovecké družině nedařilo. Teprve na zpáteční cestě spatřili lovci statného jelena, kterého začali pronásledovat až do míst, kde pramení teplé prameny. Štvané zvíře skočilo ze skály, lovečtí psi se vrhli za ním. Družina přispěchala psům na pomoc. Ke svému překvapení lovci nalezli vodu, ze které stoupala pára. Někteří psi plavali ve vodě, jiní si lízali rány. Vzdělaný Karel IV., který znal podobné prameny ze severní Itálie, ponořil do vody svou zraněnou nohu a brzy se prý jeho rána zahojila. Moudrý císař pochopil, že voda má léčebné účinky, a proto zde nechal vystavět město, které dodnes nese jeho jméno.

Na této legendě je pravdou pouze to, že zakladatelem města je císař Karel IV. Přesné datum bohužel neznáme a v minulosti se městští radní kvůli tomu nejednou přeli. Víme, že v roce 1370 Karel IV. udělil městu městská práva a povýšil jej na město královské. Karlovy Vary se začaly brzy rozvíjet. Období rozkvětu se však často střídalo s katastrofami. Kvůli často se opakujícím požárům a povodním (např. roku 1890), které většinou zničily celé město, existuje dnes v centru města jen minimum památek, které sahají do dob vzniku města.

V současnosti žije ve městě kolem 55 tisíc obyvatel. Dnešní podoba Karlových Varů vznikla v 19. a na začátku 20. století, a podíleli se na ní vídeňští architekti Helmer a Fellner či stavitel Josef Zítek, autor plánů Národního divadla v Praze. Na přelomu 19. – 20. století zažívaly Karlovy Vary nejslavnější éru, zvanou BELLE EPOQUE. Klasická lázeňská léčba byla a je obohacena o poznatky moderní medicíny. Řada hotelů a lázeňských zařízení se přizpůsobila požadavkům moderního člověka.

Z kultury

Vídeňští architekti Helmer a Fellner postavili na konci 19. století divadlo, které bylo doplněno malbami významného secesního malíře Gustava Klimta. Dnešní Městské divadlo v Karlových Varech nabízí bohatý repertoár divadelních her, operet, ale také baletu. Velký sál divadla je využíván jako koncertní sál místního symfonického orchestru. Karlovarský symfonický orchestr s mnohaletou tradicí pořádá kromě pravidelných koncertů také letní kolonádní koncerty. Alternativní scéna Městského divadla, divadlo Husovka, nabízí komorní a netradičně pojaté hry a rovněž klubovou hudbu.

V Karlových Varech je pět uměleckých galerií. Karlovarské muzeum a Muzeum Zlatý klíč pravidelně pořádají přednášky o historii města a jejich expozice jsou pro návštěvníky otevřeny celoročně.

Nelze opomenout, že Karlovy Vary jsou již tradičně hostitelem Mezinárodního filmového festivalu. Každým rokem se tu v červenci schází hvězdy filmového plátna z celého světa (festival navštívili např. Franco Nero, Leonardo DiCaprio, Sharon Stoneová, Michael York, Jacqueline Bissetová, Robert de Niro, Antonio Banderas, Michael Douglas a další).

Kromě kultury nabízí město i sportovní vyžití. Karlovy Vary se pyšní 2 golfovými hřišti a několika tenisovými kurty. Lázeňští hosté si mohou zahrát ve městě kuželky, bowling, kulečník, ricochet, squash, minigolf či zajezdit si na koni.

Karlovy Vary se kromě lázeňství proslavily také některými produkty. Tradici výroby skla založil Ludwig Moser. Již více než 150 let sklárna MOSER vyrábí luxusní nápojové a dekorativní sklo klasických i moderních tvarů. Kromě křišťálových výrobků město vyniklo také výrobou porcelánu. První porcelánka v karlovarském kraji vznikla již r. 1792 v Horním Slavkově.

K tradičním karlovarským produktům patří také BECHEROVKA. V roce 1807 začal vyrábět lékárník Josef Becher žaludeční likér (nejdříve ho prodával jako žaludeční kapky) podle tajného receptu ze směsi asi 20 druhů bylin a koření, které pocházely z exotických částí světa i z okolí Karlových Varů.

Západní Čechy jsou bohaté na minerální vody, které se využívají v lázeňství. Některé jsou stáčeny jako stolní minerální vody. Nejznámější karlovarskou stolní minerální vodou je značka MATTONI, MAGNESIA a AQUILA. Z karlovarského kraje pocházejí také další vody jako KORUNNÍ, EXCELSIOR a AQUA MARIA.

Pěšky Karlovými Vary

Během dvouhodinové pěší procházky centrem Karlových Varů vás seznámíme s historií a největšími pamětihodnostmi tohoto lázeňského města. (Sadová kolonáda -> Lázně I.)

Možná i varianta autobusem po blízkém okolí Karlových Varů.