Koupele a vodoléčba

 

Perličková koupel – hlavní procedura

Koupel ve vřídelní vodě o teplotě 37 – 38 °C. Perličková koupel blahodárně působí na lidský organismus. Mikromasáží kůže dochází k lepšímu prokrvení a celkové relaxaci organismu. Svým mírně sedativním účinkem pozitivně ovlivňuje nespavost, neurózy, psychosomatické nemoci. Koupelí dochází k uvolnění svalového napětí, proto se účelně využívá při léčení pohybového aparátu.

lazen

Uhličitá koupel – hlavní procedura

Koupel v minerální vřídelní vodě o teplotě 32 – 35 °C, s příměsí CO₂. Vstřebáváním oxidu uhličitého kůží dochází k výraznému zlepšení prokrvení pokožky, zpomalení srdeční činnosti a ke snížení krevního tlaku.

Suchá uhličitá lázeň (plynové uhličité lázně, vakové uhličité lázně) – hlavní procedura

Tato procedura plně využívá pozitivního účinku oxidu uhličitého na periferní oběh lidského organismu. Pacient leží v neprodyšném plastikovém vaku, který je naplněn cca 125 l plynu. Během procedury dochází ke zvýšení obsahu CO₂ v pokožce, což vede k rozšíření všech cév a současně ke zvýšení obsahu kyslíku v krvi. Doporučuje se při léčbě kardiovaskulárních onemocnění, při léčbě lymfatických otoků, při doléčování zranění pokožky, při potlačování revmatických potíží. Zvýšené prokrvení svalů a tělesných orgánů, včetně mozku, má za následek posílení nervového systému, zlepšení činnosti vegetativního nervového systému a celkové posílení imunitního systému.

CO2

Celková vířivá koupel – hlavní procedura

Vířivá koupel celková je speciální podvodní masáž prostřednictvím trysek ve dně a po obvodu vany. Při koupeli se využívá účinků vřídelní minerální vody (teplota 36 – 38 °C) a masáže svalstva jemnými vodními paprsky. Pozitivním účinkem této procedury je zlepšení prokrvení celého organismu, uvolnění svalových spasmů, tlumí bolesti při onemocnění pohybového ústrojí. Je vhodná pro stavy po operacích nebo úrazech pohybového aparátu, u svalových atrofií.

Whole_body_whirpool_1

Vířivá koupel dolních / horních končetin – vedlejší procedura

Koupel dolních / horních končetin ve vřídelní vodě o teplotě 36 – 38 °C. Masírování pokožky způsobí její zvýšené prokrvení a prohřátí tkání, tím se podporuje rychlejší vylučování škodlivých látek z těla. Pravidelné opakování koupelí vede k uvolnění svalových spasmů. Procedura má analgetický účinek.

koupel

Kneippův chodník – vedlejší procedura

Velmi pozitivní účinky na zlepšení prokrvení dolních končetin, zmírnění jejich otoků, zmírnění působení počátečních křečových žil, jakož i při bolestech hlavy a migrenozních stavech má střídavá nožní koupel, která je součástí vodoléčby Kneippova typu. Jde o aktivní pohyb v chodníku s teplou vodou (35 – 40 °C) a se studenou vodou (10 – 15 °C). Doporučuje se tzv. čapí krok. Pro dosažení cíleného efektu, tj. posílení žilných stěn jejich roztahováním v teplé a smršťováním ve studené vodě, se cyklus opakuje nejméně 10krát. Pokud chcete po proceduře odpočívat, končíme v teplé vodě, pokud se chcete dále saunovat, procedura končí ve vodě studené. Po skončení procedury se doporučuje končetiny třít froté ručníkem.

Kneipp_path

Čtyřkomorová galvanická lázeň (hydrogalvan) – vedlejší procedura

Elektroléčebná metoda spojující účinky galvanického (stejnosměrného) proudu s účinkem teplé vody, hydrostatického tlaku a hydrostatického vztlaku. Koupel se podává v zařízení, které tvoří dvě vaničky na horní a dvě vaničky na dolní končetiny. Obsluhující pracovník napustí vaničky vodou o teplotě 38 °C. Pacient se usadí pohodlně na křeslo dle předpisu lékaře tak, aby horní končetiny byly vloženy do horních vaniček a dolní končetiny do dolních vaniček. Elektrický proud vstupuje rovnoměrně celým ponořeným povrchem a vyvolává aktivní prokrvení, působí na zlepšení metabolismu tkání, zmenšení otoků a výpotků, zmírňuje bolesti. Proto se procedura předepisuje při poruchách prokrvení končetin, poruchách inervace, poúrazových stavech či revmatologických indikacích.

Není vhodné pro pacienty s kardiostimulátorem a endoprotézou.

Celková vodní peloidní lázeň (rašelinová koupel) – hlavní procedura

Koupel z místní přírodní vrchovištní rašeliny smíchané s vřídelní vodou o teplotě 38 °C. Po koupeli následuje mírně hypertermní očistná sprcha a celkový suchý zábal. Lidský organismus se v peloidní koupeli pomalu šetrně prohřívá a teplo působí i na vnitřní orgány hluboko uložené. Tlakový efekt peloidoterapie je u celkové peloidní koupele významný. Tlakem se vytlačuje krev a lymfa z dolních končetin. Tento efekt je relativně příznivý, ale současně se stlačuje dutina břišní a hrudní s možným nepříznivým vlivem na kardiorespiraci. Při léčbě pohybového aparátu je však efekt jednoznačný – zvýšení rozsahu pohybu a úlevy od bolestí u degenerativních kloubních onemocnění a degenerativních onemocnění páteře.

Peat_bath_1

Hydropunktura – hlavní procedura

Oblíbená procedura k zlepšení prokrvení a prohřátí určité části těla, která je často předepisována lékařem jako prostředek léčení pohybového aparátu. Jde o variantu podvodní masáže prostřednictvím proudu vody z trysek umístěných na dně hydropunkturní vany. Celý proces je řízen automaticky s možností nastavitelné volby (teplota vřídelní vody 36 – 38 °C; části těla, které mají být masírovány; čas procedury).

Hydropuncture_bath

Skotské střiky – vedlejší procedura

Stimulační procedura založená na aplikaci tepla a chladu i mechanického dráždění pokožky proudem vody. Prokrvení dolních a horních končetin působí na zmírnění svalové bolesti při degenerativních onemocněních pohybového aparátu, jakož i funkčních poruch prokrvení dolních a horních končetin.

Scottish_jets_1