Hrad Loket:

Nenechte si ujít návštěvu hradu Loket, středověký skvost západních Čech. Gotický hrad, jehož název je odvozen od meandru řeky Ohře, rád navštěvoval císař Karel IV. i jeho syn Václav IV. Od té doby se hrad sice změnil, ale stále je pro své návštěvníky přitažlivý. Velmi zajímavá je prohlídka starého vězení, které se proměnilo v muzeum útrpného práva. Méně dobrodružné povahy uvítají muzejní expozici porcelánu či archeologické vykopávky z okolí.
www.hradloket.cz


Další možné kombinace výletů:

  • prohlídka města Loket
  • staročeské rožnění selátka v hotelu Florian, muzeum lázeňských pohárků

Zřícenina Andělská Hora:

Tento tip na víkend Vás zavede do přibližně 10 km vzdálené obce Andělské Hory, která se rozprostírá na neobvyklém kopci uprostřed roviny nad Karlovými Vary směrem na Prahu. Vrcholu obce dominuje dnes už zřícenina hradu Engelsburg. Dnes mu neřekneme jinak než Andělská Hora. Středověký hrad bohužel během 30-leté války dobyli Švédy a zkázu dokončil požár r. 1718. Výhledy na okolí se nabízejí také ze zříceniny, která je v současnosti krok za krokem restaurována. Nicméně není ničí ambicí dát zříceninu do původního stavu. Zřícenina je volně přístupná.

Horní Hrad (Hauenštejn):

Horní hrad je ukázkou toho, jak se nadšení soukromníci pouští do záchrany zchátralých památek, či toho, jak se staví hrad v 21. století. Počátky hradu sahají s největší pravděpodobností do dob Jana Lucemburského. Éru socialistického hospodaření málem hrad nepřežil. Nový hradní pán Pavel Palacký se neúnavně s celou rodinou a spoustou dobrovolníků snaží místní zámek, přezdívaný pro svůj neogotický styl, západočeská Hluboká, opravit a vrátit mu původní lesk. Přijeďte podpořit hradního pána v jeho snažení a navštivte tento zámek s jeho půvabným arboretem a uchvacujícími výhledy na Doupovské hory.

Zamek Bečov:

Hrad byl založen ve 13. století na důležité křižovatce zemských cest. Největšího rozvoje doznal hrad v 15. až 16. století, kdy majitelé hradu bohatli z těžby stříbra a cínu. V barokní době byl vystavěn dolní zámek, kde je dnes umístěn relikviář sv. Maura. Představuje památku evropského významu a po českých korunovačních klenotech je označován za nejvýznamnější dědictví historie.
www.zamek-becov.cz

Další možné kombinace výletu:

  • botanická zahrada,
  • Mariánské Lázně
  • Františkovy Lázně

Zámek Kynžvart:

Navštivte s námi klasicistní zámek Kynžvart s rozlehlým anglickým parkem, který patřil rakouskému kancléři F. K. Metternichovi. Prohlédneme si nádhernou zámeckou expozici, která zahrnuje i kabinet kuriozit. Do sbírky tohoto kabinetu patří více než 4400 kuriozit z celého světa, např. modlitební knížka Marie Antoinetty, ze které se modlila před svou popravou, Metternichův dětský obleček, Beethovenova kadeř vlasů, kulečníkový stůl a stojan s 8 tágy, dar cara Mikuláše I. či psací stůl Alexandra Dumase st.
www.kynzvart.cz


Další možné kombinace výletu:

  • Mariánské Lázně,
  • Františkovy Lázně

Klášter Teplá:

Klášter byl založen v devadesátých letech 12. století. Svůj původní románský duch klášter během přestaveb v gotickém, a později barokním stylu, ztratil, přesto právě barokní úpravy interiéru dle bratrů Dientzenhoferů patří k těm umělecky nejcennějším. Nejpůsobivější a nejcennější je však rozsáhlá klášterní knihovna, která je po pražském Strahově nejvýznamnější klášterní knihovnou v Čechách.
www.klastertepla.cz


Další možné kombinace výletu:

  • Mariánské Lázně,
  • Františkovy Lázně

Hrad Ostroh:

Hrad Ostroh je jako Seeberg zmiňován v polovině 14. století. Hrad byl jedním z vojenských opěrných bodů. Z původního hradu se zachovala věžovitá brána s příkopem, část obvodové hradby a zdivo paláce. Dnes je zámek po celkové rekonstrukci a návštěvník si může prohlédnout expozici interiérů a nábytku či výstavu dějin porcelánu. Etnografická expozice představuje život venkovského lidu na Chebsku v 19. stol.


Další možné kombinace výletu:

  • Františkovy Lázně,
  • Cheb,
  • přírodní rezervace SOOS,
  • restaurace Vildštejn

Národní přírodní rezervace SOOS:

Přírodní rezervace leží 6 km severovýchodně od Františkových lázní. Návštěvník spatří rašeliniště a slatiniště, kde z tzv. mofet – bahenních sopek vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý. Naučná stezka, 1,4 km dlouhá, vede po dně vyschlého jezera (mělo slanou minerální vodu). Zde najdeme evropskou raritu, tzv. křemelinový štít – nahromaděnou křemelinu ze schránek jezerních řas rozsivek usazených na dně jezera.


Hrad Vildštejn:

Hrad byl založen v polovině 12. století. Od 15. století patřil chebským měšťanským rodům. V 19. století přestal sloužit jako panské sídlo a postupně chátral. Před několika lety zříceninu koupil soukromý podnikatel, který hrad opravil a zařídil tu hezkou restauraci a malé muzeum s archeologickou výstavou zdejších nálezů.
www.vildstejn.cz

Zámek a Lázně Evženie v Klášterci nad Ohří:

Polodenní zájezd do Klášterce nad Ohří. Projdeme rozsáhlým anglickým parkem se vzácnými exotickými dřevinami a navštívíme zámek, který se pyšní expozicí českého, čínského a japonského porcelánu z 16. až 20. století. Atmosféru příjemně stráveného dne doplní i procházka lázeňským areálem Lázní Evženie. Jejich historie sahá do r. 1881. V polovině 20. století začaly lázně chátrat. K obnově lázeňství v tomto podkrušnohorském městě došlo až po roce 1990.
www.zamek-klasterec.cz

Zámek a pivovar Chýše:

První zmínka o tvrzi v Chýších pochází z 12. století. Posledními majiteli tvrze byl rod Lažanských, který zde sídlil do r. 1945. Novogotický zámek byl na základě Benešových dekretů vyvlastněn a zařazen jako kulturní památka II. kategorie, proto došlo k značné devastaci budovy. Současní majitelé, potomci rodu Lažanských, zakoupili zámek v roce 1995 a začali s postupnou opravou. Jsou velice činorodí a každou sezonu nabízejí návštěvníkům řadu novinek. Expozice je věnována Karlu Čapkovi, který na zámku působil jako domácí učitel Prokopa Lažanského. V rámci zámeckého areálu si můžete kromě anglického parku prohlédnout také pivovarskou restauraci a ochutnat místní pivo „Prokop.“
www.chyse.com


Další možné kombinace výletu:

  • město Kadaň,
  • zámek Valeč

Zámek Valeč:

První písemné zmínky o Valči jsou stejně staré jako o Karlových Varech. Během několika staletí se na panství vystřídalo několik majitelů. Poslednímu majiteli Dr. Janu Larisch-Mönnichovi byl barokní zámek na základě Benešových dekretů zabaven. Po válce se zámek stal na krátkou dobu sanatoriem pro válečné veterány, v 50. letech útočištěm pro korejské děti a poté dětským domovem. V roce 1976 zámek zničil požár a jeho obnova trvá dodnes. Prohlídka zámku není typickou prohlídkou zámeckých interiérů, nýbrž stavebních stylů, které se dotkly jeho podoby během přestaveb. Valeč se pyšní zámeckým parkem, který zdobily sochy od známého sochaře Matyáše Bernarda Brauna.
www.zamek-valec.cz


Další možné kombinace výletu:

  • Kadaň + zámek Valeč,
  • zámek Valeč,
  • zámek Chýše

Sakrální cesta:

Podnikněte s námi výlet za církevními památkami západních Čech – poutní kostel Chlum sv. Máří, klášter v Teplé, bazilika ve Waldsassenu a kaple Nejsvětější Trojice. Nejdříve si prohlédneme premonstrátský klášter v Teplé, který se pyšní druhou největší knihovnou u nás. Cestu za barokními památkami zakončíme v příhraničním městě Waldsassenu, které je známo svou bazilikou, největší svého druhu v Bavorsku.