Tepelné procedury

Parafín – vedlejší procedura

K léčbě potíží pohybového aparátu se doporučují velice vhodné a účinné parafínové (voskové) zábaly. Jde o metodu využívající přenosu tepla, které se uvolňuje při tuhnutí parafínové hmoty mezi 52 – 55 °C. Parafínová hmota s parafínovým olejem se nanáší na ošetřované místo. Lokálním přenosem tepla (více než peloidní procedury) dochází k prohřátí a uvolnění tkání, což odbourává pocit bolesti. Procedura je vhodná při bolesti drobných kloubů artrózy.

parafin_1


Parafango – hlavní procedura

Často využívanou procedurou z řady termoterapie je parafango, které podobně jako u parafínových zábalů využívá přenosu specifického tepla parafanga, tj. směsi parafínu a naředěného peloidu. Teplota parafanga je obvykle 50 °C. Teplo absorbuje nejprve kůže, což vede ke zvýšení prokrvení pokožky, a později je teplo přenášeno do hlubších struktur organismu, kde působí protizánětlivě. Jde o proceduru doporučovanou při léčbě onemocnění pohybového aparátu.

parafango 1


Jednorázové rašelinové zábaly – hlavní procedura

Mezi tradiční zábaly patří rašelina. Zábaly využívají termoregulačních vlastností rašeliny. Rašelina na rozdíl od parafanga či parafínu předává teplo postupně. Rašelinový zábal o teplotě 42 – 44 °C se přikládá na postižené místo po dobu cca 20 min. Rašelinové zábaly patří k nejoblíbenějším tepelným procedurám, které se aplikují při onemocněních pohybového aparátu.

rašelina 4


Rašelinový zábal klasický – hlavní procedura – momentálně není v nabídce

Rašelinové zábaly patří k nejoblíbenějším tepelným procedurám, které se aplikují při onemocněních pohybového aparátu. Jejich předností je využití přírodního léčivého zdroje. Bezprostředním efektem je zvýšené prokrvení, uvolnění svalového napětí, změkčení vaziva a analgetický účinek. Rašelina se nanese o teplotě teplotě 42 – 44 ˚C po dobu 20 min., poté následuje sprcha. Rašelinové zábaly se podávají v případě, že není možné absolvovat rašelinovou koupel. V případě, že i zábal klasickou rašelinou představuje zátěž pro srdce a cévy, doporučuje se jednorázový rašelinový zábal.


Kryoterapie – vedlejší procedura

Tato moderní metoda patří mezi procedury negativní termoterapie s teplotou procedury kolem -5 až -15 °C a méně. Při proceduře fyzioterapeut lokálně aplikuje chladivé termogelové obklady při zánětlivých a chronických stavech pohybového systému a místním otoku.


Zábalová vana Haslauer – hlavní procedura

Během této procedury se využívají unikátní terapeutické účinky vodní zábalové vany Haslauer a účinků přírodních produktů aplikovaných na tělo dle přání klienta. Zvolený olej, rašelina či jiná přísada se nanese na jemnou fólii, do které se klient zabalí a ponoří se do membrány vodního lůžka. Díky jemnému tlaku vody se fólie něžně přitiskne na tělo a tak mohou jednotlivé produkty (oleje, přísady) velmi citlivě působit. Terapeutické účinky získané postupným prohřívání těla na doporučenou teplotu jsou násobeny navozeným stavem beztíže. Zábalová vana je vhodná pro léčbu pohybového aparátu – uvolňuje svalové napětí, snižuje lokální otoky, posiluje protizánětlivé procesy v těle. Různě působí také zvolené přísady.

Haslauer_Soft_Pack_Sytem_4